Darowizna pieniędzy między najbliższymi

Darowizna pieniędzy - notarialnie.com

Jak od strony podatkowej wygląda darowizna pieniędzy między najbliższymi? Czy darowiznę należy zgłaszać do urzędu skarbowego? Zapraszam do lektury.

Darowizna pieniędzy – wstęp

Usłyszałem wczoraj od czytelniczki, że nie mogła się doszukać w sieci informacji jak ma wyglądać darowizna pieniędzy – jej na męża – więc już spieszę z kolejnym krótkim artykułem.

Z tego artykułu dowiesz się:

– kogo zaliczany do tzw. zerowej grupy podatkowej,

– jak dokonać darowizny,

– w jakim terminie, na jakim druku i gdzie musi być zgłoszona darowizna pieniędzy,

– jaka jest kwota wolna od podatku dla pierwszej grupy podatkowej.

 

„Zerowa” grupa podatkowa

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wylicza konkretnie grono osób, które może obdarowywać się bez ograniczeń, gdyż będzie z podatku zwolniona, a są to: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

 

Jak przekazać pieniądze?

Darowizna pieniędzy powinna być dokonana przelewem, dla uniknięcia wszelkich wątpliwości, kto, kogo i w jakim terminie obdarował. Po dokonaniu przelewu proszę nie zapomnieć o wydrukowaniu potwierdzenia przelewu dla urzędu skarbowego.

 

6 miesięcy na zgłoszenie SD-Z2 w urzędzie skarbowym

Jedynym warunkiem zwolnienia z podatku będzie zgłoszenie przez obdarowanego w urzędzie skarbowym nabycia własności w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Darowizna pieniędzy powinna być zgłoszona na druku SD-Z2. W sieci krąży sporo nieaktualnych egzemplarzy, dlatego przed wypełnieniem należy upewnić się, że mamy najnowszy, bądź pobrać takowy bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

SD-Z2 jest stosunkowo łatwy do wypełnienia przez osoby, którym nie są obce druki podatkowe, jednak przy pierwszym zgłoszeniu warto skonsultować się w urzędzie, czy został on poprawnie wypełniony.

Jeśli mogę coś zasugerować, to żeby zgłoszenia dokonać niezwłocznie, gdyż słyszałem od dziesiątkach przypadków, gdy o tym fakcie zapominano.

 

Kwota wolna od podatku

Proszę pamiętać, że kwota wolna od podatku dla osób z pierwszej grupy podatkowej (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów) wynosi 9637 zł. Już tłumaczę co oznacza ta liczba: jeśli np. babcia chce podarować wnukowi 20.000 zł i będzie to jej jedyna darowizna pieniędzy na wnuka w ciągu pięciu lat, to wnuk w ciągu 6-miesięcy musi zgłosić darowiznę w wysokości 20.000 – 9647 = 10.363 zł

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Comment ( 1 )

  1. Replyalinakorzeniewska

    Bardzo ciekawy i konkretny artykuł. Na pewno wielu osobom dokładnie to zobrazuje jak wygląda darowizna dla najbliższych członków rodziny ;) Pozdrawiam !

Leave a reply

Your email address will not be published.